Mark Rutte: Európának fizetnie kell az Ukrajnának szánt amerikai fegyverekért
A NATO-főtitkár szerint mivel a háború globális konfliktussá vált, az európai szövetségeseknek nagyobb szerepet kell vállalniuk.
Hatalmas áttörést jelenthet az Alzheimer-kór elleni küzdelemben az a gyógyszer, amelyet kínai tudósok fejlesztettek ki maratoni hosszúságú kutatás során. Az Origo az MTI híre alapján arról számolt be, hogy ez a szer a világon elsőként nem csupán lassítja a kognitív funkciók romlását, hanem képes visszafordítani azokat.
GV-971 nevű szert a Kínai Óceán Egyetemnek, a Kínai Tudományos Akadémia Sanghaji Gyógyszerészeti Intézetének és a Green Valley gyógyszergyárnak a szakemberei fejlesztették ki egy 21 éven át tartó kutatásban. A szer klinikai próbáinak harmadik fázisa befejeződött, ez után fogják piacra vezetni a gyógyszert.
A klinikai próba utolsó szakaszának résztvevői naponta kétszer 450 milligramm GV-971-et szedtek 36 héten át, ami hatékonynak bizonyult kognitív funkcióik javításában.
A szer, amelynek hatóanyagát barna algából vonták ki, enyhe vagy közepes súlyosságú Alzheimer-kórban szenvedők kezelését segítheti. A korábbi független állatkísérletek is kimutatták, hogy a GV-971 képes az immunrendszer szabályozására, csökkenti az idegszövetek gyulladását, és javítja a kognitív funkciókat.
Az Alzheimer-kór visszafordíthatatlan agyi rendellenesség, amelynek tünetei az emlékezetromlás és a kognitív hanyatlás. A betegségnek egyelőre nincs gyógymódja és a jelenleg használt gyógyszerek csupán ideiglenesen enyhítik a tüneteket.
A világon jelenleg mintegy 48 millió ember él Alzheimer-kórral, számuk a népesség öregedése miatt egyre nő.